A műhelymunka, ami a szó eredeti jelentésének megfelelően ebben az esetben is az egyedi tervezés, a szakmai hozzáértés és a gondos kidolgozás biztosítéka.
A szervezeti célok és a megbízói elvárások szerint a workshop esetében lehet szó képzésről, fejlesztésről, ötletbörzéről, együttműködési problémák kezeléséről, szervezetfejlesztési folyamatok előkészítésről.
A felelős vezetőkkel tisztázzuk az elvárt eredményt és kialakítjuk a workshop keretrendszerét és a résztvevők körét. Ebben a szakaszban a módszertani jártasságomat ajánlom fel és tanácsadóként működöm.
A workshop eredményessége - megfelelő előkészítéssel - a keretek következetes fenntartásán, a céltartó, de rugalmas moderáláson, a résztvevők bevonásán, aktivizálásán, és a nyitott, biztonságérzést adó munkahangulat megteremtésén múlik.
Követés, feldolgozás elsősorban a szervezeti vezetők feladata. Ehhez konzultációs támogatást adok, hangsúlyozva, hogy ami az előbbi látványosabb szakaszban születik, csak az eredmény lehetőségét jelenti, értékké a szervezet mindennapi működésén, a vezetők későbbi döntésein keresztül válhat.